Sprzedawca – częsty zawód absolwentów Zarządzania.

Pisanie prac licencjackich z Zarządzania to wielkie wyzwanie umysłowe, któremu każdy student musi podołać. W poniższym artykule skupimy się na czym innym. Na pracy w sprzedaży. Temat ten zostanie tu poruszony, ponieważ wielu absolwentów Zarządzania pracuje właśnie jako sprzedawcy.

Słowo sprzedawca często mylnie kojarzy się z pracą kasjera w sklepie ogólnospożywczym. Sprzedawca to również przedstawiciel handlowy, key account manager,  doradca klienta lub doradca finansowy.  Doradztwa finansowe, firmy ubezpieczeniowe oraz banki poszukują bardzo intensywnie sprzedawców. Ofert pracy dla sprzedawców jest co niemiara.

Jeśli już wybierzemy tę relację, to warto zadać sobie pytanie – co decyduje o sukcesie w sprzedaży? Powstają całe książki, które mówią o tym, jak dobrze i skutecznie sprzedawać. Dlaczego? Po pierwsze dobry sprzedawca “rodzi się” i “umiera” w głowie. Umysł jest tu najważniejszy.  Dobry sprzedawca cały czas dba o swoją motywację do działania. Ona jest podstawą jego sukcesu.

Po drugie sprzedawca musi posiadać odpowiedni “warsztat”. Konkretnie chodzi tu o zdolności do argumentacji. Innymi słowy, sprzedawca musi dobrze umieć przekonywać potencjalnych klientów do własnych racji.  Dobry sprzedawca cały czas pracuje nad swoim warsztatem poprzez czytanie odpowiednich książek oraz filmów motywacyjnych. Poza tym sprzedawca nie raz korzysta ze specjalistycznych książek sprzedażowych.

Po trzecie – sprzedawca dba o swój wizerunek. Jego wygląd musi być elegancki i schludny. Ewentualnie może być on ekstrawagancki. Sprzedawca dostosowuje swój strój do produktu, który reprezentuje i potencjalnych klientów, z jakimi ma do czynienia.

Należy pamiętać, że znakomity warsztat retoryczny oraz świetny wygląd są niewiele warte, bez odpowiedniej motywacji sprzedawcy. Jeśli nie wierzy on we własne racje oraz produkt, w który wierzy, wówczas jego efektywność może być mocno ograniczona. Z drugiej strony zdarzają się również sprzedawcy, którzy źle oceniają swój produkt, a mimo to, skutecznie go sprzedają! Jest to jednak margines.

Pisanie prac licencjackich z Zarządzania, a zawód Sprzedawcy.

Pisanie prac licencjackich z Zarządzania może dotyczyć sprzedaży. Ogólnie żadna firma nie może przetrwać bez sprzedaży. Sprzedaż jest sztuką, której warto się uczyć i którą warto rozwijać. Plusem zawodu sprzedawcy są teoretycznie nieograniczone zarobki. Ciężko jest być nawet przedsiębiorcom, bez umiejętności sprzedażowych.

Dodaj komentarz